Měsíc prosinec je vždy obdobím, kdy se všichni těšíme na Vánoce a stejně tomu je i ve škole. Adventní čas je obdobím nadějí, plnění přání a časem setkávání se a zamyšlení v naší uspěchané době.

I v letošním roce byl začátek adventu ve znamení rozsvěcování vánočního stromu na náměstí, které pořádalo Občanské sdružení pro děti a mládež v Chlumu u Třeboně v sobotu 1. 12. 2018.

Většina žáků a učitelů se na tuto akci připravuje s určitým předstihem. Nacvičují program, se kterým se potom pochlubí veřejnosti, pracují na výrobcích, které následně nabízí na stáncích.

V tvořivých dílnách nebo v hodinách pracovních činností, před rozsvěcením stromečku, pod rukama dětí a za pomoci učitelů vznikají různé vánoční dekorace, pečené sušenky a další dobroty, které k vánočnímu času patří. Díky ruční práci a velkému nadšení účastníků se rodí samé neopakovatelné originály.

5. 12. v duchu tradic školou prochází Mikuláš s anděly a družinou čertů. Přijdou, postraší, mlsky rozdají, do pekla však nikoho neodnesou. Mikulášská obchůzka dětem připomíná poslušnost a těm, kteří občas trochu zazlobí, má nahnat nepatrně strachu. Vždyť každý z nás někdy trochu zlobí, určitě se chce polepšit a je jen ku prospěchu, aby jej Mikuláš s andělem za snahu povzbudil a obdaroval. Čert, symbolizující zlo, nahání dětem strach a získává od nich slib, že se polepší. Ať zlobivé či hodné děti, všechny musí Mikulášovi přeříkat básničku nebo zazpívat písničku, jinak by nedostaly nadílku v podobě sladkostí, ale objevují se i brambory nebo uhlí pro ty, které zlobily.

Vždy je tato lidová tradice uzpůsobena dětskému věku a připomenutím toho, jak tento zvyk slavili naši předkové v minulosti.