Již po desáté se žáci 3. a 4. třídy zúčastnili plaveckého výcviku v krásné šumavské krajině - v Srní. Tento týdenní pobyt je určen nejen úplným neplavcům s cílem naučit je nejzákladnějším plaveckým dovednostem, ale zaměřuje se i na intenzivní nácvik plavání u dětí, které již tyto základní dovednosti získaly. Některé děti si i poprvé vyzkoušely odloučení od svých blízkých.

Pro děti to bylo pět náročných dnů. Každý den se dvakrát plavalo ve dvou až tříhodinových blocích. Cílem bylo nebát se vody, zvládnout techniku plavání prsa, znak a také překonat v novém prostředí stesk po rodině. Hotel Srní Dépendance nám poskytl zázemí v dvou a třílůžkových pokojích se stravováním v jeho restauraci. Po skotačení v bazénu a po vydatném a chutném jídle si většina dětí ráda na chvilku odpočinula v hotelovém pokoji. Ve chvílích volna přišly vhod i karty nebo jiná společenská hra, případně i knížka nebo kvíz připravený učitelkami. Rozhodně nuda zde neměla své místo.

Zdejší pobyt jsme si zpestřili i procházkou po blízkém okolí k domu, kde se natáčely filmy Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým v hlavní roli. Bohužel, kvůli fyzické náročnosti plaveckého výcviku a nedostatku času jsme více vycházek nestihli.

Odpolední plavání nám končilo kolem 17,30 hodin, proto jsme vpodvečer využili hotelovou sportovní halu. A všichni si přáli, abychom také jednou měli tak krásnou prostornou tělocvičnu i ve škole v Chlumu u Třeboně. Velkým lákadlem pro nás bylo i vyzkoušet si přes počítač simulační interaktivní hru lov „kachen“. Připadali jsme si jako opravdoví lovci kachen, i s tou střelbou z pušek. Udržet pušku, zamířit, vystřelit a trefit se nebylo vůbec snadné. Zde byli ve výhodě počítačoví hráči, i tak hra byla zábavnou a zároveň i příjemnou příležitostí si vyzkoušet něco nového.
Poslední den byl ve znamení předvádění plaveckých dovedností.

Potěšující je, že všichni, i ti, kdo původně vůbec plavat neuměli, uplavali alespoň pár metrů a doplavali si pro ocenění v podobě delfína a želvičky.

Naši žáci byli všude, ať při výcviku plavání, v hotelu, v obchodě nebo i v informačním centru chváleni za slušnost a ukázněnost, což nás velmi těší.

Příští rok zase na shledanou v Srní!

Mgr. Jana Novotná
Foto Mgr. Monika Bočková