Nakladatelství Albatros v letošním roce slaví 70. výročí svého působení. U příležitosti tohoto jubilea vyhlásilo soutěž pro školní kolektivy, ty v případě vylosování odmění velmi zajímavými cenami. Např. výletem do Prahy spojeným s návštěvou galerie s obrazy Zdeňka Buriana, besedou s Ondřejem Neffem a Ondřejem Müllerem o tom, jak vzniká kniha a jak se stát úspěšným spisovatelem, nebo hrou Carcassonne pro každého žáka vítězné třídy, či knihami do třídní knihovničky.

K účasti v soutěži bylo třeba splnit 10 úkolů, což byla výzva pro žáky 4. třídy a podnět k další spolupráci s místní knihovnou vedenou paní D. Rakovou. Otázky byly různě náročné, některé přímo zapeklité. Děti hledaly knihy, ve kterých vystupují hrdinové, kteří se jmenují Rudolf, Valérie nebo Anastázie. Další úkol znamenal najít nejstarší knihu vydanou nakladatelstvím Albatros, jež se dříve jmenovalo Státní nakladatelství dětské knihy – SNDK. Nejtěžším úkolem bylo objevit knihu, ve které je slovo Albatros použito v jiném významu než jako název nakladatelství. Na tomto úkolu účast žáků v soutěži málem skončila. Díky dotazům a hledáním informací i od dříve narozených (zde pana školníka) jsme zjistili, že hledaná kniha je Robur Dobyvatel od J. Verna. Jenže nikde tato kniha nebyla. Oslovili jsme rodiče, prarodiče, sousedy, kamarády, knihovny a pořád nikde nic. Účast dětí byla ve velkém ohrožení. Po víkendu Ondra knihu donesl, byla nalezena u tatínka v knihovničce. Radost byla obrovská.

Ostatní úkoly byly už snadnější. Vyjmenovat a vyfotografovat díla autorů, kteří žili nebo žijí v našem kraji. Děti si (možná i s pomocí internetu) vzpomněly na Františka Hrubína, Zdeňku Bezděkovou, Jiřího Hájíčka a pana učitele Jana Lebedu, který píše pohádky a příběhy o zvířátkách a svých milovaných včelách. Poznat autora na fotografii byla pro ně hračka. Byl to Josef Lada, kterého mají v čítance. Trochu žáky potrápil obrázek kluka s křídly, někde ho už viděli, ale kde a jak se jmenuje ilustrátor? Kluk s křídly je dílo Miloslava Jágra.
V knihovně vyhledat knihy s kočkou na titulní straně nebo kde zvířata vypráví příběh, už bylo velmi snadné. Nebyl ani problém objevit ilustrátorku Ester Kuchyňkovou, která jako jediná žena ilustrovala knihu Jaroslava Foglara – Hoši od Bobří řeky.

Deset zadaných úkolů se dětem s různými obtížemi podařilo splnit a mohly se tak zařadit mezi soutěžící. Nyní už jen budou doufat, že úkoly vyřešily správně a při losování se na ně usměje štěstí. Držte dětem pěsti, ať je jim štěstěna nakloněna. I kdyby nezískaly žádnou z cen, vítězi jsou už nyní, díky novým informacím, poznatkům a novým knižním přátelům.
Touto cestou bych chtěla poděkovat všem, kdo dětem knihy zapůjčili, pomohli je objevit, vyfotografovat a podporovali je s plněním zadaných úkolů.

Mgr. Jana Novotná